Запишите дробь3/4 в виде дроби со знаменателем 20, 36, 120

+5
Ответы (1)
  1. 12 августа, 09:14
    0
    3/4=3*5/4*5=15/20;

    3/4=3*9/4*9=27/36;

    3/4=3*30/4*30=90/120.