Вычислите б) 2/5*2 в) 2/7*2 г) 3/16*5 д) 11/20*3 е) 1/12*2 ж) 2/9*3 з) 7/25*5 и) 6*5/12

+2
Ответы (2)
  1. 22 ноября, 20:38
    0
    б) 2/5*2=4/5

    в) 2/7*2=4/7

    г) 3/16*5=15/16

    д) 11/20*3=33/20 = 1 11/20

    е) 1/12*2 = 2/12=1/6

    ж) 2/9*3=6/9=2/3

    з) 7/25*5=7/5=1 2/5

    и) 6*5/12=5/2=2 1/2
  2. 22 ноября, 22:32
    0
    б) 2/5*2=4/5

    в) 2/7*2=4/7

    г) 3/16*5=15/16

    д) 11/20*3=33/20 = 1 11/20

    е) 1/12*2 = 2/12=1/6

    ж) 2/9*3=6/9=2/3

    з) 7/25*5=7/5=1 2/5

    и) 6*5/12=5/2=2 1/2