126 (2,5-х) - 173 (х-2) = 81 х-344-237 х+711

+4
Ответы (1)
  1. 21 марта, 19:22
    0
    126 * (2,5-х) - 173 * (х-2) = 81*х-344-237*х+711

    315-126 х-173 х+346=81 х-344-237 х+711

    315+346+344-711=126 х+173 х+81 х-237 х

    294=143 х

    294/143=х

    х=2,06