Выполните действия: 1) 1/3 * (2 2/15*6 1/4-5 1/3*1 1/7) + 4 5/9 2) 30 4/5-1 2/5 * (1 4/5 * (12 7/12-9 19/36) - 17/35*1 11/34)

+5
Ответы (1)
  1. 10 мая, 20:57
    0
    1) 1/3 * (2 2/15*6 1/4-5 1/3*1 1/7) + 4 5/9 = 11 50/63

    1) 2 2/15 * 6 1/4 = 32/15 * 25/4 = 8/3 * 5/1 = 40/3

    2) 5 1/3 * 1 1/7 = 16/3 * 8/7 = 128/21

    3) 40/3 - 128/21 = 280/21 - 128/21 = 152/21

    4) 1/3 * 152/21 = 152/63

    5) 152/21 + 4 5/9 = 152/21 + 41/9 = 456/63 + 287/63 = 743/63 = 11 50/63

    2) 30 4/5-1 2/5 * (1 4/5 * (12 7/12-9 19/36) - 17/35*1 11/34) = 24

    1) 12 7/12 - 9 19/36 = 12 21/36 - 9 19/36 = 3 2/36 = 3 1/18

    2) 1 4/5 * 3 1/18 = 9/5 * 55/18 = 1/1 * 11/2 = 11/2

    3) 17/35 * 1 11/34 = 17/35 * 45/34 = 1/7 * 9/2 = 9/14

    4) 11/2 - 9/14 = 77/14 - 9/14 = 68/14 = 34/7

    5) 1 2/5 * 34/7 = 7/5 * 34/7 = 1/5 * 34/1 = 34/5

    6) 30 4/5 - 34/5 = 154/5 - 34/5 = 120/5 = 24