5 (x-3y)

-12 (a+b)

-a (-7+3b)

b (5-2a)

(6x-3) - (5x-2)

- (7a-4) + (9a-8)

28+36

-28+36

28-36-

-28-36-

-28 + (-36)

28 + (-36)

+5
Ответы (2)
  1. 26 мая, 09:54
    0
    5 х-15 у

    -12 а-12b

    7 а-3 аb

    5b-2ab

    6x-3-5x+2=x-1

    -7a+4+9a-8=2a-4

    64

    8

    -8

    -64

    -64

    -8
  2. 26 мая, 10:41
    0
    5 (x-3y) = 5x-15y

    -12 (a+b) = - 12a-12b

    -a (-7+3b) = 7a-3ab

    b (5-2a) = 5b-2ab

    (6x-3) - (5x-2) = 6x-3-5x+2=x-1

    - (7a-4) + (9a-8) = - 7a+4+9a-8=2a-4

    28+36=64

    -28+36=8

    28-36=-8

    -28-36=-64

    -28 + (-36) = - 64

    28 + (-36) = - 8