Х*у=60, то (х: 5) * (у: 2) = ?

х: у=12, то х: (у*3) = ?

х: 10, то (х*2) : у=?

+5
Ответы (1)
  1. 29 января, 05:43
    0
    X*y=60 x=60/y

    (60/y/5) * (y/20) = 60/y*y/4=25

    x/y=12 x=12*y

    12/y / (y*3) = 4

    x/10=y x=10y

    (10y*2) / y=20