Сократите дробь 81-27/27*54 2) 25+15/15*8 3) 9+36/9*25 4) (11+88) * 12/11*60 5) 19 * (29+87) / 29*76 6) 17*8-12*8/80

+4
Ответы (1)
  1. 9 апреля, 11:04
    0
    81-27/27*54 = 81-1*54 = 81-54 = 27 2) 25+15/15*8 = 25+1*8 = 25+8 = 33 3) 9+36/9*25=9+4*25 = 9+100=109 4) (11+88) * 12/11*60 = 99*12/11*60 = 108*60 = 6480 5) 19 * (29+87) / 29*76 = 19*116/29*76 = 19*4*76 = 76*76 = 5776 6) 17*8-12*8/80 = 136-12*1/10 = 136-12/10 = 136-6/5 = 136-1 1/5 = 135 5/5-1 1/5 = 134 4/5