Решите уравнение

(20 х+80 х) • (300-10 х) = 400

+3
Ответы (2)
  1. 19 мая, 20:16
    0
    (20x + 80x) (300 - 10x) = 400

    100x (300 - 10x) = 400

    x (300 - 10x) = 4

    300x - 10x² = 4

    150x - 5x² = 2

    5x² - 150x + 2 = 0

    D = 150² - 5·4·2 = 22500 - 40 = 22460 = (2√5615) ²

    x₁ = (150 + 2√5615) / 10 = 15 + √5615/5

    x₂ = (150 - 2√5615) / 10 = 15 - √5615/5

    Ответ: x = 15 - 0,2√5615; 15 + 0,2√5615.
  2. 19 мая, 20:44
    0
    (20 х+80 х) • (300-10 х) = 400

    100x * (300-10x) = 400

    x (300-10x) = 4

    300x-10x ²-4=0

    5x ²-150x+2=0

    D=22500-40=22460

    √D=2√5615

    x1 = (150-2 √5615) / 10=15-0,5√5615

    x2=15+0,5 √5615