F (x) = (3/4-1/x) * (x-2)

+2
Ответы (1)
  1. 16 июня, 19:16
    0
    F′ (x) = ((34-1x) ⋅ (x-2)) ′ = = (34-1x) ′⋅ (x-2) + (34-1x) ⋅ (x-2) ′ = = (- (1x) ′) ⋅ (x-2) + (34-1x) ⋅1 = = (- (-1x2)) ⋅ (x-2) + (34-1x) Ответ:f′ (x) = (- (-1x2)) ⋅ (x-2) + (34-1x)