2 а - (3 а-4) + (5 а-1)

-3 (а-3) - (2 а+8) + 4 а

0.7 (2-b) - (3-2b) + 1.1b

5.1b где b = - 10; -0.01

+5
Ответы (1)
  1. 11 января, 22:40
    0
    2 а - (3 а-4) + (5 а-1) = 2 а-3 а+4+5 а-1=4 а+3

    -3 (а-3) - (2 а+8) + 4 а=-3 а+9-2 а-8+4 а=-а+1

    0.7 (2-b) - (3-2b) + 1.1b=1,4-0,7b-3+2b+1,1b=2,4b-1,6

    5.1b где

    b = - 10; -0.01

    5,1b=5,1 · (-10) = - 51

    5,1· (-0,01) = - 0,051