A^3-6a^2x+12ax^2-8x^3

+1
Ответы (1)
  1. 20 мая, 11:10
    0
    а^3-6 а^2 х+12 ах^2-8 х^3 = (а-2 х) (а^2+2 ах+4 х^2) - 6 ах (а-2 х) = (а^2+2 ах+4 х^2-6 ах) (а-2 х) = (а^2-4 ах+4 х^2) (а-2 х).