Вычислите: а) 1/5 + 1/3, б) 1/2 + 1/2, в) 7/10 + 4/10, г) 3/8 + 5/8.

+3
Ответы (1)
  1. 27 ноября, 23:45
    0
    А) 1/5 + 1/3 (15) ; 3/15+5/15 = 8/15;

    Б) 1/2+1/2 = 1/4

    В) 7/10+4/10=11/10=1 1/10

    Г) 3/8+5/8=8/8=1