S (t) = 12t-3t^3, t=3

f (x) - 2-x^2, x0=-3

+4
Ответы (1)
  1. 21 мая, 06:32
    0
    S (t) = 12t-3t^3, t0=3

    S' (t) = 12-9t^2

    s' (t0) = 12-9*9=12-81 = - 69

    f (x) = 2-x^2, x0=-3

    f' (x) = - 2x

    f' (x0) = - 2 * (-3) = 6