4sin^2x+cos^2x-3sin2x=0

+2
Ответы (1)
  1. 11 февраля, 07:07
    0
    4sin^2 (x) + 2cos^2 (x) - 3sin (2x) = 0

    2tg^2 (x) - 3tg (x) + 1=0-->tg (x) = 1; tg (x) = 1/2-->x=тт/4+ттk; x=arctg (1/2) + ттk, k-целое