19 sin (3π/2 + a) + 91 cos (3π+a), если cos a = - 3/2

+2
Ответы (1)
  1. 24 января, 01:04
    0
    -19cos (a) - 91cos (a) = - 19/1 * (-3/2) - 91/1 * (-3/2) = 57/2+273/2=330/2=165