1) tg (5pi/24) - tg (7pi/24)

2) (sin (7x) - sin (5x)) / (sin (7x) + sin (5x))

+4
Ответы (1)
  1. 11 ноября, 20:49
    0
    1) tg (5 π / 24) - tg (7 π / 24) = (sin (5 π/24 - 7π/24)) / (cos (5π/24) cos (7π/24))

    2) (sin (7x) - sin (5x)) / (sin (7x) + sin (5x)) = 2cos6xsinx / (2sin6xcosx) = ctg6xtgx