16 х+16 у+17 х (квадрате) + 17 ху

ху+2 у+3 х+6

ху+4 у-2 х-8

+1
Ответы (1)
  1. 9 февраля, 03:35
    0
    1) 17x (x+y) + 16 (x+y) = (x+y) (17x+16)

    2) y (x+2) + 3 (x+2) = (x+2) (y+3)

    3) y (x+4) - 2 (x+4) = (x+4) (y-2)