Выполните вычитание: а) 8 9/11 - 3 5/11; б) 6 5/8 - 4; в) 9 - 5/6; г) 9 - 3 5/8; д) 8 2/7 - 3 5/7; е) 8 3/8 - 5 3/8.

+3
Ответы (1)
  1. 2 февраля, 01:58
    0
    А) 8 9/11 - 3 5/11 = 5 4/11

    б) 6 5/8 - 4 = 2 5/8

    в) 9 - 5/6 = 8 6/6 - 5/6 = 8 1/6

    г) 9 - 3 5/8 = 8 8/8 - 3 5/8 = 5 3/8

    д) 8 2/7 - 3 5/7 = 7 9/7 - 3 5/7 = 4 4/7

    е) 8 3/8 - 5 3/8 = 3