Вычислите (3 ц1/3+5 ц1/6) * 2/5-2 ц

+2
Ответы (1)
  1. 7 февраля, 13:17
    0
    (3 1/3 + 5 1/6) * 2/5 - 2 = (10/3 + 31/6) * 2/5 - 2 = (20/6 + 31/6) * 2/5 - 2 = 51/6 * 2/5 - 2 = (51*2) / (6*5) - 2 = 51/15 - 2 = 3 6/15 - 2 = 1 6/15