Cos2x+cos^2 (3 п/2-x) = 0,25

+2
Ответы (1)
  1. 14 августа, 23:41
    0
    cos2x+cos^2 (3 п/2-x) = 0,25

    cos2x + (-sin) ^2 (x) = 0,25

    1 - 2sin^2 (x) + sin^2 (x) = 0.25

    - 2sin^2 (x) + sin^2 (x) = - 0.75

    - sin^2 (x) = - 0.75

    sin^2 (x) = 3/4

    1. sinx = sqrt (3) / 2

    x = (-1) ^k arcsin (sqrt (3) / 2) + Pi*k, k принадл Z

    x = (-1) ^k Pi/3 + Pi*k, k принадл Z

    2. sinx = - sqrt (3) / 2

    x = (-1) ^n arcsin (-sqrt (3) / 2) + Pi*n, n принадл Z

    x = (-1) ^ (n+1) Pi/3 + Pi*n, n принадл Z