log (3-x) = log (x+2) + 2log2

+3
Ответы (1)
  1. 23 апреля, 03:21
    0
    log (3-x) = log (x+2) + 2log2

    3-х=4 (х+2)

    3-х=4 х+8

    -х-4 х=8-3

    -5 х=5

    х=-1