A+b=6 a^3+b^3=72 найдите ab

+4
Ответы (1)
  1. 19 ноября, 17:39
    0
    А^3 + b^3 = (a + b) (a^2 - ab + b^2)

    a^3 + b^3 = 72

    a + b = 6

    72 = 6 (a^2 - ab + b^2)

    a^2 - ab + b^2 = 72 : 6

    a^2 - ab + b^2 = 12

    a^2 + b^2 = (a + b) ^2 - 2ab

    a + b = 6

    (a + b) ^2 = 36

    a^2 - ab + b^2 = 36 - 2ab - ab = 36 - 3ab

    36 - 3ab = 12

    3ab = 36 - 12

    3ab = 24

    ab = 8

    Ответ 8