Cos3x / (sin3x-2sinx) = tgx

+2
Ответы (1)
  1. 3 июля, 04:45
    0
    Cos (3x) / (sin (3x) - 2sin (x)) = tg (x)

    (4cos³ (x) - 3cos (x)) / (3sin (x) - 4sin³ (x) - 2sin (x)) = tg (x)

    (cos (x) * (4cos² (x) - 3) / (sin (x) * (1 - 4sin² (x))) = tg (x)

    cos (x) * (2cos (2x) - 1) / (sin (x) * (2cos (2x) - 1) = tg (x)

    ctg (x) = tg (x) - - > tg (x) = ±1 - - > x = π/4 + πk/2, k - целое.