1. сos3x cosx-sin3x sinx

2. sin3 cosx + cos3x sin x

3. sinx cos3x - sin3x cosx

+1
Ответы (1)
  1. 5 июля, 00:17
    0
    1) cos (α + β) = cos α · cos β - sin α · sin β

    cos3x cosx - sin3x sinx = соs4x

    2) sin (α + β) = sin α · cos β + sin β · cos α

    sin3x cosx + cos3x sinx = sin4x

    3) sin (α - β) = sin α · cos β - sin β · cos α

    sinx cos3x - sin3x cosx = - sin2x