3/8x + 2/9x-3/4x при x=3 1/7

+5
Ответы (1)
  1. 22 июня, 11:40
    0
    3/8x + 2/9x-3/4x=27/72x+16/72x-54/72x = (27+16-54) / 72x=11/72x

    11/72x при x=3 1/7 = > 11/72*3 1/7=11/72*22/7=11*7/72*22=7/144