Помогите решить

4sin^2x+4cosx=

+4
Ответы (1)
  1. 11 января, 07:10
    0
    4*2 sin x cox x + 4 cos x = 0

    cos x (4*2sinx + 4) = 0

    cosx=0 8sinx+4=0

    x=pi/2+pin sinx = - 1/2

    x = (-1) ^n 11pi/6 = pin