Вычислите a) 1-1/5 б) 1-3/7 B) 1-7/9 г) 1-3/10 ещё а) 2-1/2 б) 4-4/5 в) 7-4/7 г) 10-9/11

+1
Ответы (1)
  1. 21 ноября, 20:52
    0
    А) 1-1/5=5/5-1/5=4/5

    б) 1-3/7=7/7-3/7=4/7

    в) 1-7/9=9/9-7/9=2/9

    г) 1-3/10=10/10-3/10=7/10

    а) 2-1/2=1 2/2-1/2=1 1/2

    б) 4-4/5=3 5/5-4/5=3 1/5

    в) 7-4/7=6 7/7-4/7=6 3/7

    г) 10-9/11=9 11/11-9/11=9 2/11