3ax-4by+4ay-3bx при а = 1/2 при b = 1/3 x = 3 y=-4

+2
Ответы (1)
  1. 22 октября, 18:57
    0
    3ax-4by+4ay-3bx = (4ay-4by) + (3ax-3bx) = 4y (a-b) + 3x (a-b) =

    (a-b) (4y+3x) = (1/2-1/3) (4 * (-4) + 3*3) = (3-2/6) (-16+9) = 1/6 * (-7) = - 7/6=-1 1/6