log5 (7-2x) = 3log52.

+2
Ответы (1)
  1. 15 апреля, 18:41
    0
    Log5 (7-2x) = 3log5 2 ОДЗ: 7-2x>0 x<3.5

    7-2x=2³

    7-2x=8

    -2x=8-7

    -2x=1

    x=-1/2