4 х+4 х=424. 15 у-8 у=714. 9 т+т=500.

10 к-к=702. 4|+5|+|=1200.

6 о+3 о-о=6400

+3
Ответы (2)
  1. 16 февраля, 00:27
    0
    1) 4 х+4 х=424

    8 х=424

    х=424:8

    х=53

    2) 15 у-8 у=714

    7 у=714

    у=714:7

    у=102

    3) 9 т+т=500

    10 т=500

    т=500:10

    т=50

    4) 9 к=702

    к=702:8
  2. 16 февраля, 02:35
    0
    8 х=424

    х=424:8

    х=53

    15 у

    7 у=714

    у=714:7

    у=102

    10 т=500

    т=500:10

    т=50

    9 к=702

    к=702:9

    к=78

    10 а=1200

    а=1200:10

    а=120

    8 о=6400

    о=6400:8

    о=800