A) 8am-4ab

b) m (a-b) - (b-a)

c) 49x²-25y²

d) x²-4x-12

e) y²+9,7y-3

+3
Ответы (1)
  1. 19 марта, 18:15
    0
    A) 8am-4ab=4 а (2m-b)

    b) m (a-b) - (b-a) =

    m (a-b) + (a-b) =

    (a-b) (m+1)

    c) 49x²-25y²=

    (7x-5y) (7x+5y)

    d) x²-4x-12=

    (x-6) (x+2)

    D=16+48=64

    x1=4+8/2=12/2=6

    x2=4-8/2=-4/2=-2

    e) y²+9,7y-3=

    (y-0,3) (y+10)

    D = 94,09+12=106,09 (10,3²)

    y1=-9,7+10,3/2=0,6/2=0,3

    y2=-9,7-10,3/2=-20/2=-10