1)) 2 целых 1/15 - 3/4*м=59/60

2)) (3/14+5/21 * х) : 3/7 = 3 целых 1/4

+5
Ответы (1)
  1. 12 ноября, 16:13
    0
    1))

    2 1/15 - 3/4*м=59/60

    -3/4 м=59/60-2 1/15

    -3/4 м=59/60-2 4/60

    -3/4 м=55/60-2

    -3/4 м=-1 5/60

    -3/4 м=-1 1/12

    3/4 м=1 1/12

    3/4 м=13/12

    м=13/12:3/4

    м=13/12*4/3

    м=13/3*1/3

    м=13/9

    м=1 4/9

    2))

    (3/14+5/21 * х) : 3/7 = 3 1/4

    3/14+5/21 * х=3 1/4 * 3/7

    3/14+5/21 * х=13/4*3/7

    3/14+5/21 * х=39/28

    5/21 х=39/28-3/14

    5/21 х=39/28-6/28

    5/21 х=33/28

    х=33/28:5/21

    х=33/28*21/5

    х=33/4*3/5

    х=99/20

    х=4 19/20