Выполните умножение устно а) 2/5 * 5/8 * 8/11 * 11/14; б) 3/7 * 5/9 * 7/3 * 9/5; в) 3 * 1/3 * 4 * 1/4 * 5 * 1/5 * 6 * 1/6

+2
Ответы (1)
  1. 15 февраля, 01:03
    0
    А) 2/5 * 5/8 = 2/8 * 8/11 = 2/11 * 11/14=2/14

    б) 3/7 * 5/9 = 5/21 * 7/3 = 5/9 * 9/5 = 1

    в) 3 * 1/3 = 1 * 4 = 4 * 1/4 = 1 * 5 = 5 * 1/5 = 1 * 6 = 6 * 1/6 = 1