5 / (x-1) - 3 / (x+1) = 4 (x2 - 1)

решите

+2
Ответы (1)
  1. 29 мая, 17:38
    0
    5 / (x-1) - 3 / (x+1) = 4 (x2 - 1)

    ОДЗ: x≠0

    (x2 - 1) = (x-1) (x+1) ⇒ 5 / (x-1) - 3 / (x+1) = 4 (x-1) (x+1) | (x+1) (x-1) - общий знаменатель ⇒ 5 (x+1) - 3 (x-1) = 4

    5x+1-3x+3=4

    5x+1-3x+3-4=0

    2x=0

    x=0

    Ф