5x во 2 степени + 20x=0

+2
Ответы (2)
  1. 28 ноября, 16:03
    0
    5x^2 + 20x = 0

    5x * (x + 4) = 0

    5x = 0 или x + 4 = 0

    x = 0 x = - 4
  2. 28 ноября, 16:46
    0
    5x^2+20x=0

    x^2+4x=0

    x (x+4) = 0

    x=0 или х=-4