Решите

a) lg x - lg 12 = log 0,1 (x+1) - log 100 (4)

+5
Ответы (1)
  1. 6 сентября, 19:33
    0
    ОДЗ

    x > 0

    lg x - lg 12 = - lg (x + 1) - lg 2

    lg x + lg (x + 1) = lg 12 - lg 2

    lg x (x + 1) = lg 6

    x^2 + x - 6 = 0

    (x + 3) (x - 2) = 0

    x1 = - 3 ∉ x > 0

    x2 = 2

    Ответ:

    2