3x+5=41

y + (y+7) + (y+7-8) = 81

n + (n-8) = n+15

m + (m+7) = (m-7) + 10

+5
Ответы (1)
  1. 28 июля, 21:25
    0
    1) 3 х+5=41

    3 х=41-5

    3 х=36

    х=36:3

    х=12

    2) у + (у+7) + (у+7-8) = 81

    у+у+7+у+7-8=81

    3 у+6=81

    3 у=81-6

    3 у=75

    у=75:3

    у=25

    3) n + (n-8) = n+15

    n+n-8=n+15

    n+n-n=15+8

    n=23

    4) m + (m+7) = (m-7) + 10

    m+m+7=m-7+10

    m+m-m=-7+10-7

    m=-4