Sin3x=cos5x. Решение!

+4
Ответы (1)
  1. 8 февраля, 11:20
    0
    Sinx-cos5x = 0

    cos (π/2-x) - cos5x=0

    -2sin ((π/2-x+5x) / 2) · sin ((π/2-x-5x) / 2) = 0

    sin (π/4+2x) = 0 и sin (π/4-3x) = 0

    π/4+2x=πn, n∈Z и π/4-3 х=πk, k∈Z

    x=πn/2-π/8, n∈Z и x=π/12-πk/3, k∈Z