X-1/6x+1/2x-2 упростить

+2
Ответы (1)
  1. 11 февраля, 12:12
    0
    Х - 1/6 х + 1/2 х - 2 = 5/6 х + 3/6 х - 2 = 8/6 х - 2 = 1 (1/3) Х - 2