Выполните умножение: а) 7 2/13 * 2; б) 5 7/16 * 8; в) 8 3/28 * 5; г) 5 * 3 1/5; д) 6 3/8 * 2; е) 9 2/9 * 9.

+2
Ответы (1)
  1. 18 февраля, 11:13
    0
    А) 7 2/13*2 = 14 4/13; б) 5 7/16*8 = 40 56/16 = 43 8/16 = 43 1/2; в) 8 3/28*5 = 40 15/28; г) 5*3 1/5 = 15 5/5 = 16; д) 6 3/8*2 = 12 6/8 = 12 3/4; е) 9 2/9*9 = 81 18/9 = 83.