Помогите решить

5x-12/x-2=4x+3/x+2

+5
Ответы (1)
  1. 24 апреля, 20:04
    0
    Решаем пропорцией

    (5 х - 12) * (х + 2) = (х - 2) * (4 х + 3)

    5 х2 + 10 х - 12 х - 24 = 4 х2 + 3 х - 8 х - 6

    х2 - 2 х + 5 х - 18 = 0

    х2 + 3 х - 18 = 0

    Решаем по теореме Виета

    х1 + х2 = - 3

    х1 * х2 = - 18

    Получается, х1 = - 6 х2 = 3