Упростить выражение (3√2+√18) √2

+4
Ответы (1)
  1. 3 января, 04:14
    0
    (3sqrt (2) + sqrt (18)) * sqrt (2) = (3sqrt (2) + sqrt (9 * 2)) * sqrt (2) =

    (3sqrt (2) + 3sqrt (2)) * sqrt (2) = (6sqrt (2)) * sqrt (2) = 6 * 2 = 12