Решите уравнение: (x+10) во 2 степени = (2-x) во 2 степени

+4
Ответы (1)
  1. 16 марта, 12:21
    0
    X^2 + 20x + 100 = 4 - 4x + x^2

    x^2 + 20x + 4x - x^2 = 4-100

    24x = - 96

    x = - 4