54240:678 х5009+830 х671 - (125 х96-73836:9)

По действиям

+2
Ответы (1)
  1. 21 августа, 14:58
    +3
    54240:678 х5009+830 х671 - (125 х96-73836:9)

    1) 125 х 96 = 12000

    2) 73836 : 9 = 8204

    3) 12000 - 8204 = 3796

    4) 54240 : 678 = 80

    5) 80 х 5009 = 400720

    6) 830 х 671 = 556930

    7) 400720 + 556930 = 957650

    8) 957650 - 3796 = 953854