3x^2-11x+6/6-9x сократить дробь

+4
Ответы (1)
  1. 14 апреля, 20:04
    0
    3x²-11x+6=0

    D=121-72=49

    x1 = (11-7) / 6=2/3

    x2 = (11+7) / 6=3

    (3x²-11x+6) / (6-9x) = 3 (x-2/3) (x-3) / 3 (2-3x) = (3x-2) (3-x) / 2 (3x-2) = (3-x) / 2