70746 - (629 а+278 а) + (22 а+80 а) =

2000b + (68890b-83b) - (187b+65b) =

+1
Ответы (1)
  1. 17 апреля, 17:35
    0
    1) = (629+278) = 907

    (22+80) = 102

    907+102=1009

    70746-1009=69737

    2) (68890-83) = 68807

    (187+65) = 252

    68807-252=68555

    2000+68555=70555