Вычислите:

А) 5 1/2+1 1/6=

Б) 2 4/9 + 3 1/2=

В) 5 7/12 + 1 7/8=

Г) 6 2/5 - 1 2/5=

Д) 4 5/7 - 1 2/3=

Е) 3 1/2 - 1 2/3=

+4
Ответы (1)
  1. 11 декабря, 04:03
    0
    А) 5 ц1/2+1 ц1/6 = 11/2+7/6=33/6+7/6=40/6=6 ц 4/6=6 ц 2/3

    Б) 2 ц4/9 + 3 ц 1/2=22/9+7/2=44/18+63/18=107/18=5 ц 17/18

    В) 5 ц7/12 + 1 ц7/8=67/12+15/8=134/24+45/24=179/24=7 ц11/24

    Г) 6 ц2/5 - 1 ц 2/5=32/5-7/5=25/5=5

    Д) 4 ц 5/7 - 1 ц 2/3=33/7-5/3=99/21-35/21=64/21=3 ц1/21

    Е) 3 ц1/2 - 1 ц 2/3 = 7/2-5/3=21/6-10/6=11/6=1 ц5/11