Решить уравнение:

2Cos2x+1=0.

+4
Ответы (1)
  1. 4 июля, 01:37
    0
    Cos2x=-1/2

    2x=+-arccos (-1/2) + 2πk k∈Z

    поскольку arccos (-a) + arcos (a) = π ⇒arccos (-1/2) = π-arccos (1/2) = π-π/3=2/3π

    2x=+-2π/3+2πk x = + - (π/3) + πk k∈Z