А) 2sin45*cos45

B) cos^2 240-sin^2 240

C) 2tg75/1-tg^2 75

+2
Ответы (1)
  1. 4 мая, 04:08
    0
    1) 2sin90 = 2*1=2

    2) соs 480 = cos (360+120) = cos 120 = - 0.5

    3) tg 150 = tg (180-30) = - tg 30 = - √3/3 = - 1 / √3