Как решить?

2x + 3/8x равно 855

+4
Ответы (2)
  1. 31 мая, 18:15
    0
    2 х + 3/8 х = 855

    2 ц3/8 х = 855

    х = 855/1:19/8 = 855/1 * 8/19

    х = 360
  2. 31 мая, 18:28
    0
    2x+3/8x=855

    16x+3x=855*8

    19x=6840

    x=6840/19

    x=360